Zespół Szkolno-Przedszkolny Im.Janusza Korczaka w Jedlinie-Zdroju

Laboratoria przyszłości

 

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach drugiej transzy zakupów z katalogu wyposażenia, które szkoły mogą kupować w ramach inicjatywy Laboratoria przyszłości zakupiono:

  1. Zapas filamentów do druku 3D
  2. Narzędzia do obróbki drewna i metalu oraz części zamienne i materiały eksploatacyjne do pracowni technicznej
  3. Wyposażenie stanowisk- stoliki i krzesełka dla uczniów, tablice suchościeralne, pojemniki na zakupione akcesoria
  4. Gogle wirtualnej Rzeczywistości (VR)wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającym ich funkcjonowanie
  5. Maszyny do szycia Juno wraz z akcesoriami oraz materiały eksploatacyjne
  6. Artykuły dziewiarskie: druty i szydełka do robótek ręcznych wraz z potrzebnymi materiałami eksploatacyjnymi

 

Chcemy aby to wyposażenie  było dostępne dla uczniów na każdym przedmiocie, ale też na zajęciach pozalekcyjnych (np. kółkach zainteresowań). Celem jest wsparcie procesu dydaktycznego i uczynienie go bardziej interdyscyplinarnym i innowacyjnym.

Zgodnie z wymogami programu  ten sprzęt musi znaleźć się obowiązkowo na wyposażeniu każdej szkoły podstawowej w Polsce od 30 czerwca 2023 roku.

Koordynator projektu laboratoria Przyszłości

Iwona Dryś

 

 

 

Comments are closed.
Skip to content